Płyty ceramiczne
Płyty szklano-ceramiczne
Płyty szklano-ceramiczne należą do urządzeń, które oszczędzają energię. Charakteryzują się one między innymi nowoczesnym wzornictwem, dobrą wydajnością i łatwą do czyszczenia powierzchnią. Jedną z wielu zalet jest to, że nie trzeba kupować całej nowej gamy garnków z dnem ferromagnetycznym, jak ma to miejsce w przypadku płyt indukcyjnych. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać odpowiednią płytę i czego szukać w płycie ceramicznej, chętnie Ci doradzimy.
Jaka jest zasada działania płyt ceramicznych?
Istotą jest wężownica grzewcza, której zadaniem jest ogrzewanie stref gotowania. Transfer ciepła działa na zasadzie kontaktu z dnem naczynia. Po podgrzaniu płyta zmieni kolor na czerwony, wskazując, że w strefie gotowania osiągnięto żądaną temperaturę. Powierzchnia jest płaska, gładka, a materiałem bazowym jest ceramika szklana. Ustawienie temperatury jest proste i precyzyjne, ponieważ każda płyta ceramiczna ma kilka poziomów mocy.
Zalety płyt ceramicznych
- stylowy wygląd
- Czyszczenie powierzchni jest bardzo łatwe
- Dodatkowe funkcje
- Odporność powierzchniowa
- Są bardziej przystępne cenowo niż płyty gazowe lub płyty indukcyjne
- Nie trzeba kupować nowych naczyń. Wszystkie rodzaje materiałów działają na płycie ceramicznej
Wady płyt szklano-ceramicznych
- Nie wyłączają się automatycznie po wyjęciu naczyń, tak jak płyty indukcyjne
- Płyty są gorące jeszcze długo po zakończeniu gotowania
- Dłuższy czas wrzenia
- Wyższe zużycie energii w porównaniu do płyt indukcyjnych
- Wyciek ciepła resztkowego
Liczba płyt na płytach ceramicznych
Płyty szklano-ceramiczne mają najczęściej od dwóch do czterech pól grzejnych. W gospodarstwach domowych z większą liczbą członków najlepszym rozwiązaniem jest czteropalnikowa płyta ceramiczna. Taka liczba płyt zapewni wygodę podczas gotowania kilku potraw jednocześnie.
Dla małych gospodarstw domowych z mniejszymi kuchniami lub domków weekendowych idealnym rozwiązaniem jest oszczędzająca miejsce podwójna płyta ceramiczna. Bardzo dobrym kompromisem pomiędzy czterema a dwoma palnikami jest ceramiczna płyta trójpalnikowa, odpowiednia dla par i mniejszych gospodarstw domowych.
Płyta gazowa ze szkła ceramicznego
Jest to połączenie płyty gazowej i ceramicznej. Ich konstrukcja składa się z dwóch palników gazowych i dwóch palników ceramicznych. Jeśli widzisz zalety gotowania na gazie, ale także gotowania na powierzchni ceramicznej, ten kompromis będzie dla Ciebie idealnym wyborem.
Na jakie dwa parametry należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku płyt ceramicznych?
- Wymiar - ponieważ jest to urządzenie do zabudowy, należy zachować ostrożność przy jego ustawianiu. Można go umieścić w dowolnym miejscu, ale należy dokładnie wyciąć otwór, aby dopasować go do rozmiaru płyty ceramicznej.
- Wydajność - zgodnie z ogólną zasadą - "Im wyższa wydajność, tym szybsze przygotowywanie posiłków" W tym przypadku należy dążyć do uzyskania minimalnej mocy znamionowej wynoszącej około 6000 watów.
Jakie elementy sterujące posiadają płyty ceramiczne?
Dostępne są płyty szklano-ceramiczne z dwoma rodzajami sterowania:
- Sterowanie dotykowe - jest to bardziej nowoczesny rodzaj sterowania, w którym temperaturę lub programy ustawia się dotykowo za pomocą przycisków + i -. Przyciski te nie wystają z powierzchni i są wyposażone w słyszalną reakcję.
- Mechaniczne elementy sterujące (kółka) - są jednym z tradycyjnych typów elementów sterujących. Temperaturę ustawia się, obracając pokrętło, które nie jest zlicowane z płytą.
Dodatkowe funkcje płyt grzewczych ze szkła ceramicznego
Niektóre płyty ceramiczne ułatwiają gotowanie dzięki dodatkowym funkcjom:
- Timer - powiadamia sygnałem dźwiękowym o zakończeniu gotowania.
- Stop & Go - funkcja umożliwia szybkie zatrzymanie procesu gotowania i ponowne jego rozpoczęcie.
- Booster - możliwość bardzo szybkiego nagrzewania. Może być również oznaczony jako HiLight, HiSpeed, JetStart lub PowerBooster.
- Duozone - do użytku z dużymi garnkami - aktywacja dwóch płyt jednocześnie.
- Flexi zone - wielkość strefy gotowania jest dostosowywana do wielkości garnka lub patelni.
Czyszczenie płyt szklano-ceramicznych
Idealnym rozwiązaniem jest przede wszystkim zapobieganie. Po zakończeniu gotowania należy odczekać, aż płyta ceramiczna ostygnie. Następnie przetrzyj go szmatką lub gąbką, na którą nanieś niewielką ilość płynu do mycia naczyń.
Unikaj gotowania na brudnej płycie, ponieważ po podgrzaniu płyty brud może zamienić się w przypalenie, które jest bardzo trudne do usunięcia.
Płytę ceramiczną należy czyścić następującymi środkami:
- Środki odtłuszczające
- Specjalne środki czyszczące do płyt grzewczych
- Ściereczki z mikrofibry
I odwrotnie, należy unikać używania tych narzędzi podczas czyszczenia płyty ceramicznej:
- Przewody
- Szorstki materiał
- Noże, nożyczki lub maszynki do golenia
- Płynny piasek
Jak podłączyć płytę szklano-ceramiczną?
Zazwyczaj są one podłączone do trójfazowego zasilania - napięcie 400 V, co pozwala na jednoczesne korzystanie ze wszystkich płyt z pełną mocą. W przypadku podłączenia dwupłytowej płyty ceramicznej wymagany jest jednak inny schemat, ponieważ większość płyt tego typu jest kompatybilna tylko z zasilaniem jednofazowym 220-240 V.